Masterclock  wersja I (KIT do samodzielnego montażu)

 

 

Przedstawiam poniżej opis generatora  wersja I jako kit do samodzielnego montażu, możliwy do zrealizowania nawet przez mało zaawansowanego hobbystę elektronika. Wybrałem tę wersję z mojej oferty jako niezbyt skomplikowaną i przy poprawnym połączeniu nie sprawiającą kłopotów uruchomieniowych. Do poprawnego działania nie potrzeba poszukiwać jakiś egzotycznych elementów, to jest podstawowa zaleta tego układu, przy zachowaniu wystarczających parametrów. Nieco na ten temat na mojej stronce http://www.mrelektronik.pl/994/6801.html

 

Zestaw zawiera wszystkie potrzebne elementy do montażu oraz płytkę drukowaną


 

 

Przed przystąpieniem do składania generatora należy przygotować sobie niezbędne narzędzia. Z mojej praktyki uważam, że niezbędną sprawą jest tutaj jakieś „trzymadło” płytki, czy to wykonane własnoręcznie czy zakupione. Układanie i lutowanie elementów  w powietrzu skazuje całe przedsięwzięcie na niepowodzenie a przynajmniej na fatalny wygląd ostateczny.Jest to podstawka własnej konstrukcji gdzie jako prowadnice wykorzystałem elementy plastykowych korytek do prowadzenia kabli elektrycznych.
Można też skorzystać z gotowego urządzenia sprzedawanego  w sklepach  z narzędziami do napraw telefonów gsm, aukcjach, giełdach itp. 

Następne narzędzie na, które chcę zwrócić szczególną uwagę to odpowiednia lutownica, lepiej stacja lutownicza. Przy lutowaniu amatorskim zupełnie wystarczy tańszy model stacji nawet z chińskiego importu.

Sprawą, którą chcę z całą stanowczością zaakcentować to dobór odpowiedniego do sytuacji grota. Sam często realizując jakiś projekt używam trzech stacji jednocześnie bo znam siebie na tyle żeby wiedzieć, że nie będzie mi się chciało do różnych punktów wymieniać groty w jednej lutownicy. Nie wiem czy to lenistwo, ferwor walki. Co by to nie było stwarza to problem przegrzanych ścieżek czy tzw zimnych lutów. Na szczęście w tym przypadku wystarczy jeden cienki grot.
Kolejna sprawa to jakiś topnik ( pasta czy kalafonia), cienki tinol. Zalecane są topniki niezbyt aktywne chemicznie dość łatwo zmywalne.
Pozostałe narzędzia standard, znajdują się u każdego hobbysty takie jak: mała pęseta szczypce obcinaczki, czyścik do grotów, itp.
 

 

 

 

Kolejną czynnością będzie zapoznanie się ze schematem ideowym i sprawdzenie według niego kompletacji elementów składowych, wizualne skontrolowanie czy nie ma uszkodzeń zewnętrznych.

Wykaz części:
 płytka drukowana x 1
rezonator kwarcowy x 1
złącze 3 pin x 1
tranzystor BC846-9 x 2
układ scalony LM317LD x 1
układ scalony 74HC02 x 1
rezystor SMD 0805  220R, 680R, 56R, 1K, 62K,
rezystor SMD 1206  1K2
kondensator ceramiczny SMD 0805  39pF, 68pF, 1nF, 10nF, 100nF
kondensator elektrolityczny Oscon   10uF,  47uF
kondensator tantalowy SMD  6u8


Schemat ideowy.


Rozłożenie poszczególnych elementów na płytce wymaga pewnej staranności, ma to istotny wpływ na wygląd końcowy. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ późniejsze poprawianie zawsze stwarza problemy.
 

 

Po zakończeniu montażu komponentów na płytce niezbędne jest dokładne umycie i wysuszenie całości. Ja wykorzystuję do tego wannę ultradźwiękową oraz dmuchawę elektryczną z gorącym powietrzem.

Ta czynność też wymaga dużej staranności ponieważ późniejsze kłopoty uruchomieniowe po pozostałościach pasty są bardzo dziwne i zabierają dużo czasu.

Do mycia stosujemy gotowe płyny dostępne w sklepach chemicznych czy w sklepach internetowych.

 

Poniżej widok zmontowanych już płytek w różnych wariantach.

 

Uruchomienie i pomiary

Poprawnie złożony układ startuje od razu po podaniu napięcia zasilającego. Korzystając z jakiegokolwiek miernika uniwersalnego można sprawdzić napięcia w podanych punktach na schemacie ideowym. W zależności od zastosowanych elementów powinny być zbliżone do podanych na schemacie.
Powyższy materiał jest adresowany przede wszystkim dla hobbystów, którzy zakupili oferowane kity do samodzielnego montażu, z nadzieją, że zawarte w nim informacje i fotografie nieco ułatwią pracę. W razie dodatkowych pytań proszę pisać na maila .

KIT dostępny będzie na allegro lub bezpośrednio w firmie.